Χαμένη ευκαιρία για Φούλαμ, πλησίασε την Έβερτον η Τότεναμ

Σάββατο, 26 Απριλίου 2014 19:12
UPD:27/04/2014 01:21
REUTERS/ANDREW WINNING

«Αυτοκτόνησε» στο σπίτι της η Φούλαμ, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί ύστερα από πολύ καιρό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς η Χαλ «έκλεψε» το βαθμό τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Στο «Κρέιβεν Κότατζ» η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου, που δεν ήταν στην αποστολή των «κότατζερς», όπως και ο Γιώργος Καραγκούνης, προηγήθηκε 2-0 με τους Ντεζαγκά (55΄) και Αμορεμπιέτα (58΄), αλλά πρώτα ο Γέλαβιτς (75΄) και στη συνέχεια ο Λονγκ (87΄) δεν άφησαν τους παίκτες του Φέλιξ Μάγκατ να χαρούν.

Εν τω μεταξύ, με γκολ του Ρόουζ στο 33΄ η Τότεναμ νίκησε εκτός έδρας 1-0 τη Στόουκ και πλησίασε την πέμπτη Έβερτον στους τρεις βαθμούς, ενώ η Σουόνσι διασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της συντρίβοντας με 4-1 την Άστον Βίλα 4-1  (10΄, 90΄+ πεν. Μπονί, 26΄ Σέλβεϊ, 73΄ Ερνάντεθ - 22΄ Αγκμπονλαχόρ) και η Γουέστ Μπρομ με τέρμα του Μπεραχίνο στο 11΄ επικράτησε 1-0 της Γουέστ Χαμ.

Στον χρονικά τελευταίο αγώνα της ημέρας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «άστραψε και βρόντηξε» με τον Ράιαν Γκιγκς στον πάγκο της, φτάνοντας σε επιβλητική νίκη με 4-0 επί της Νόριτς. Πρωταγωνιστές των «μπέμπηδων» ήταν οι Γουέιν Ρούνεϊ και Χουάν Μάτα που σκόραραν από δύο γκολ, ο πρώτος στο 41ο (πέναλτι) και 48ο και ο δεύτερος στο 63ο και 73ο λεπτό.