Ευρωλίγκα: Πάει... Μόσχα για πέμπτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, 2-2 με ΤΣΣΚΑ

Τετάρτη, 23 Απριλίου 2014 21:39
UPD:22:17
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΕΣΙΔΗΣ

Ο παίκτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας Andrey Vorontsevich διεκδικεί τη μπάλα από τους  Michael Batiste και Michael Bramos του Παναθηναϊκού.

Πολύ... σκληρός αλλά και έμπειρος για να παραδοθεί χωρίς μάχη, ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτή τη φορά με 73-72 στην παράταση (64-64 η κανονική διάρκεια), ισοφάρισε τη σειρά με τους Ρώσους σε 2-2 και η πρόκριση στο φάιναλ-4 του Μιλάνου θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί στη Μόσχα την Παρασκευή 25 Απριλίου.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά με οδηγό στην επίθεση τον Μασιούλις, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην άμυνα ο Λάσμε είχε εξουδετερώσει τον Κρστιτς. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με διαφορά 9 πόντων (17-8), αλλά με τον Χριάπα να «βρίσκει το χέρι» του η διαφορά έπεσε στο 21-16, στο 10ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 2 λεπτά στην έναρξη της β΄ περιόδου, με τον Χάινς να ισοφαρίζει στο 12΄ σε 21-21. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Πάργκο εκτελούσε από την περιφέρεια και ο Μίτσοφ μέσα από τη ρακέτα και στο 18΄ οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με 6 πόντους (32-38), αλλά με τον Γκιστ να δίνει λύσεις οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 5-0 και μείωσαν με τη λήξη του ημιχρόνου σε 37-38.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 46-43 στο 25΄ και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +3 (51-48), μετά το δεύτερο τρίποντο του Μασιούλις στην τρίτη περίοδο, ενώ στο 37΄ οι παίκτες του Αλβέρτη ήταν μπροστά με 63-54 αλλά οκτώ σερί πόντοι του «πολυβόλου» Γουίμς έφερε το 63-62 στα 40΄΄. Ο Μπράμος αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, αλλά ο Ούκιτς πήρε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ. Ο Κροάτης γκαρντ, όμως, ευστόχησε σε 1/2 βολές (64-62), με τον Φριτζόν στην εκπνοή να ευστοχεί και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι «πράσινοι» βρέθηκαν 47΄΄ πριν τη λήξη στο -3 (68-71), αλλά το τρίποντο του Φώτση έφερε την ισοφάριση (71-71), ενώ Διαμαντίδης αξιοποίησε τις ελεύθερες βολές (73-71), κάτι που δεν έκανε ο Γουίμς (1/2 και 73-72) στα 5΄΄, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού όμως να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του! Ο Γουίμς είχε νέα ευκαιρία για να στείλει την ομάδα του στο Μιλάνο από σήμερα, αλλά 2΄΄ πριν τη λήξη πάτησε γραμμή και το παιχνίδι τελείωσε.