Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΤΣΣΚΑ κι ελπίζει, κορυφαίος πασέρ ο Διαμαντίδης

Δευτέρα, 21 Απριλίου 2014 23:40
UPD:22/04/2014 00:17
ICON PRESS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Μετά τον Ολυμπιακό ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να αποδείξει με εμφατικό τρόπο ότι οι δύο ελληνικές ομάδες είναι πολύ σκληρές για να αποκλειστούν χωρίς ο αντίπαλός τους να ιδρώσει, όποιος κι αν είναι αυτός. Οι «πράσινοι» νίκησαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 65-59, μείωσαν σε 2-1 στη σειρά με τους Μοσχοβίτες και ανανέωσαν το ραντεβού τους με το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα για την Τετάρτη, επίσης στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πολύ ενέργεια και ανάλογη διάθεση, θέλοντας να στείλουν το μήνυμα από την αρχή του παιχνιδιού. Με εξαιρετική παρουσία στην άμυνα και ευστοχία στην επίθεση (3/4 τρίποντα) έφτασαν πολύ γρήγορα στο 11-3 και λίγο αργότερα στο  20-9, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 20-11.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό, έφτασε στο +12 (25-13) όμως τα πέντε λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και η επιθετική αφλογιστία επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να δημιουργήσει ένα επιμέρους σκορ 14-6 και να μειώσει στους τέσσερις (31-27), για να κλείσει το ημίχρονο στο 41-35 υπέρ των «πράσινων».

Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη κράτησαν άποντη την αντίπαλό τους για περισσότερο από τέσσερα λεπτά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, δεν ωφελήθηκαν όμως ιδιαίτερα από τα αμυντικά αριστεία τους αφού σκόραραν μόλις δύο πόντους. Ο Ουίμς έφερε τους φιλοξενούμενους στον πόντο (43-42), αλλά ένα τρίποντο του Ούκιτς από τα οκτώ μέτρα κι άλλο ένα του Φώτση έκαναν το 49-42, για να φτάσουμε στο 30΄ με το σκορ στο 51-47.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΕΣΙΔΗΣ

Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πια στην επίθεση και η ΤΣΣΚΑ μείωσε στον πόντο (53-52) στα 6΄21΄΄ πριν τη λήξη, για να προσπεράσει κιόλας με τον Κρστιτς (58-59) 3΄21΄΄ πριν το τέλος, αλλά το τελευταίο λεπτό βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 61-59. Ο Λάσμε έγραψε το 63-59, ο ίδιος έπαιξε σπουδαία άμυνα στην επόμενη φάση και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη.