Νίκη με ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Δευτέρα, 21 Απριλίου 2014 00:33
UPD:15:37
REUTERS/ALBERT GEA

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, μέσα στο «Καμπ Νου», αλλά οι «μπλαουγκράνα» κατόρθωσαν τελικώς να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στη νίκη με 2-1, που τους διατηρεί στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκαν στο 50΄ με τον Αντούριθ και προβλημάτιζαν τους γηπεδούχους ως το 72ο λεπτό, οπότε ισοφάρισε ο Πέδρο με προβολή από κοντά, ενώ στο 74΄ ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε η Σεβίλη νίκησε εύκολα με 4-0 τη Γρανάδα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και μείωσε την απόσταση που τη χωρίζει από την τέταρτη θέση και την Μπιλμπάο στους τρεις βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι του Ουνάι Έμερι άνοιξαν το σκορ στο 14΄ με τον Μάινζ και επιβάλλοντας πλήρως την κυριαρχία τους στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραραν άλλα τρία τέρματα με τους Γκαμέιρο στο 51΄, Εμπιά στο 58΄ και Βιτόλο στο 68΄.