Σάββατο, 12 Απριλίου 2014 19:30
UPD:07/05/2014 09:15
REUTERS/NIGEL RODDIS

Η εντυπωσιακή Έβερτον επικράτησε 1-0 της Σάντερλαντ στο «Στάδιο του Φωτός».

Τις επτά συνεχείς νίκες έφτασε η εντυπωσιακή Έβερτον, που -έστω- με αυτογκόλ του Μπράουν στο 75ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Σάντερλαντ στο «Στάδιο του Φωτός» και πλησίασε ακόμη περισσότερο την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2014-2015, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση.

Τα «ζαχαρωτά» προσπέρασαν στην κατάταξη την Άρσεναλ κατά δύο βαθμούς μετά την 34η αγωνιστική, ενώ βίοι αντίθετοι, οι «μαύρες γάτες» παρέμειναν ουραγοί στην κατάταξη και το μέλλον τους στην πρέμιερ λιγκ φαντάζει πια «μαύρο».

Ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή  στην κατηγορία έκανε η Κρίσταλ Πάλας, που επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα με γκολ του Πάντσεον στο 76΄ , όπως και η Φούλαμ που σημείωσε δεύτερη συνεχή επικρατώντας με το ίδιο σκο (40΄ Ρονταλέγα) της Νόριτς.

Το 1-0 ήταν το σκορ της ημέρας, αφού εκτός των προαναφερόμενων αναμετρήσεων το ίδιο σημειώθηκε επίσης στους αγώνες Σαουθάμπτον-Κάρντιφ (0-1, 65΄ Κάλα) και Στόουκ Σίτι-Νιούκαστλ (1-0, 42΄ Πίτερς).

Η Τότεναμ, τέλος, βρέθηκε να χάνει με 3-0 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ στο 31ο λεπτό (1΄ Βίντρα, 4΄ Μπραντ, 31΄ Σεσενιό) αλλά αντέδρασε και αφού μείωσε με το αυτογκόλ του Όλσον στο 34΄ και το τέρμα του Κέιν στο 70΄, πήρε το βαθμό ισοφαρίζοντας με τον Έρικσεν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.