Υδατοσφαίριση: Στον τελικό του Len Trophy ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 04 Απριλίου 2014 20:58
UPD:21:11
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Το εισιτήριο για τον τελικό του Len Trophy γυναικών εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, μετά τη μεγάλη νίκη με 8-5 επί της Κίνεφ Κίρισι στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται στην Φλωρεντία.

Αύριο το βράδυ στην Φλωρεντία (20:45) οι «ερυθρόλευκες» θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρώτη ευρωπαϊκή κούπα στην ιστορία τους, με το νικητή του εν εξελίξει αγώνα ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» Φιρέντσε και την Χάντι Μανσίσκ (Ρωσία).

Οι ρωσίδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 3-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη έκαναν την αντεπίθεσή τους, ωστόσο, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 3-2.

Από κει και πέρα η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό και με όπλο την άμυνα προηγήθηκε 6-4 στο τρίτο οκτάλεπτο και στην τελευταία περίοδο αύξησε κι άλλο τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Len Trophy για δεύτερη φορά στην ιστορία του, μετά από εκείνον κόντρα στη Ρόμα το 2008.