Χάντμπολ: Ήττα για Ελλάδα από Βοσνία στα πλέι οφ του Euro 2016

Τετάρτη, 02 Απριλίου 2014 22:10
UPD:22:13
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι ελπίδες πρόκρισης για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα περιορίστηκαν πια στο ελάχιστο, απέναντι πάντως σε έναν αντίπαλο που είναι αναμφισβήτητα ανώτερος.

Η Εθνική των Ανδρών ηττήθηκε με 28-23 από τη Βοσνία στη Θεσσαλονίκη, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2016.

Οι Βόσνιοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκαν 5-0 και υποχρέωσαν την Εθνική να σκοράρει το πρώτο γκολ μετά από 8 λεπτά. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα ισορρόπησε, μείωσε σε 7-8 στο 19΄ και 9-10 στο 24΄ αλλά οι Βόσνιοι ξέφυγαν εκ νέου (10-13) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα μείωσε στο 40΄ σε 15-16 με δύο συνεχή γκολ του Δεληγιάννη και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς, αλλά το σερί 5-0 των αντίπαλων μέσα σε 7 έφερε το 15-21 (στο 47΄) και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί το Σάββατο, στην πόλη Καζίν.