Βόλεϊ: Φαβορί για την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 22:58
UPD:23:05
EPA/Piotr Wittman

Λίγη ώρα μετά την ήττα-αποκλεισμό της γυναικείας ομάδας του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό στπ φάιναλ-4 του Κυπέλλου Γυναικών, η ιστορία... επαναλήφθηκε στην Κυψέλη με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν των «πράσινων» 3-1 (25-20, 23-25, 25-22, 25-17) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Σε συνδυασμό με την ήττα της Κηφισιάς από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην πόλη της Θράκης, επίσης με 3-1 (23-25, 25-12, 28-26, 25-21), η πειραϊκή ομάδα έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας κι έτσι την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται ένα βαθμό ή απλώς δύο σετ απέναντι στον Εθνικό, στο «Μελίνα Μερκούρη», για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αν όμως οι «Ακρίτες» νικήσουν με 3-0 ή 3-1 θα τερματίσουν αυτοί πρώτοι.

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 3-0 (25-21, 26-24, 25-17) κι εξασφάλισε την 5η θέση. Αντίθετα, οι «κίτρινοι» έχασαν για 8η συνεχή φορά και η 8η θέση θα κριθεί στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, την τελευταία αγωνιστική. Ο Άρης έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκό κι αν νικήσει με τρίποντο τους «πράσινους» θα κρατήσει, έστω ,στην ισοβαθμία, την 8η θέση.

Στον πελοποννησιακό... πόλεμο, ύστερα από παιχνίδι με πάθος, ένταση και αντεγκλήσεις, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-2 (25-14, 25-23, 19-25, 24-26, 15-6) της Παναχαϊκής στο κλειστό της Βόχας κι έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της 8ης θέσης, που οδηγεί στα πλέι οφ και την απευθείας παραμονή.

Ο Παμβοχαϊκός ισοβαθμεί με τον Άρη και την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό. Από την πλευρά της η Παναχαϊκή βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ αλλά πάλεψε, πήρε τον πολύτιμο βαθμό κι ετοιμάζεται για τη μάχη των πλέι άουτ.

O Φοίνικας Σύρου με όπλο το μπλοκ (16 πόντοι) επιβλήθηκε 3-2 (25-18, 15-25, 21-25, 25-18, 15-9) του ΠΑΟΚ στην Ερμούπολη και την τελευταία αγωνιστική, με τρίποντο στο Αιγίνιο από τη Νίκη έχει ελπίδες ακόμη και για τη δεύτερη θέση εφόσον έχουν απώλειες ο Εθνικός από τον Ολυμπιακό και η Κηφισιά από τη Λαμία, ενώ ο ΠΑΟΚ θα τερματίσει στην 7η θέση στην κανονική περίοδο.

Η Νίκη Αιγινίου, τέλος, πήρε πολύτιμη νίκη στη Λαμία από την ομώνυμη ομάδα με 3-2 (21-25, 25-16, 21-25, 25-18, 15-13) και «έπιασε» την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Νίκη έχει όμως καλύτερο συντελεστή και κατέχει την 11η θέση, όμως, και οι δύο ομάδες πλησίασαν στους 3 βαθμούς τον Παναθηναϊκό, ενώ η Λαμία είναι πια οριστικά έκτη.