Τρίποντο από «χρυσάφι» για Μπαρτσελόνα

Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 21:29
UPD:21:34
REUTERS/ALBERT GEA

Με πέναλτι του Μέσι στο 77ο λεπτό η Μπαρτσελόνα πέτυχε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της «συμπολίτισσας» Εσπανιόλ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 31ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «μπλαουγκράνα» συνάντησαν σθεναρή αντίσταση αλλά τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, τουλάχιστον έως ότου λήξει ο αγώνας της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Μπιλμπάο με την Αθλέτικ.

Η Εσπανιόλ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες και «υπηρεσιακό» τερματοφύλακα τον Χάβι Λόπεθ, καθώς ο Κασίγια αποβλήθηκε στο 83΄ για απόκρουση με τα χέρια εκτός περιοχής.

Αντίθετα, η Σεβίλη έχασε πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι των Βάσκων της Μπιλμπάο για την τέταρτη θέση, μετά την ήττα στο «Μπαλαΐδος» του Βίγο από τη Θέλτα με 1-0. Η ομάδα της Γαλικίας έβαλε «φρένο» στο νικηφόρο σερί των έξι αγώνων που μετρούσαν οι Ανδαλουσιανοί, χάρις στο γκολ του Νολίτο με πέναλτι, στο 87ο λεπτό.