NBA: Απειλεί το ρεκόρ του Τζόρνταν ο Ντουράντ

Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014 11:27
UPD:11:33
USA TODAY SPORTS/MARK D. SMITH

Ο άσος της Θάντερ έφτασε τους 32 συνεχείς αγώνες που σκοράρει περισσότερους από 25 πόντους και άρχισε να «καλοβλέπει» το σχετικό ρεκόρ (40 ματς), το οποίο κατέχει ο ανυπέρβλητος Μάικλ Τζόρνταν από την περίοδο 1986-1987.

Εντυπωσιακός για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 35 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ στη νίκη της Οκλαχόμα (97-85) μέσα στο Σικάγο.

Εν τω μεταξύ η προέλαση των Κλίπερς σταμάτησε στο Ντένβερ, όπου και έπαυσε το σερί των έντεκα νικών για την ομάδα του Λος Άντζελες μετά την ήττα με 110-100 από τους Νάγκετς.

Τους νικητές οδήγησε το δίδυμο των Τζέι Τζέι Χίκσον (21 πόντοι) και Τάι Λόσον (19), ενώ για την ομάδα του Λ.Α. οι προσπάθειες των Κρις Πολ (29) και Μπλέικ Γκρίφιν (26) δεν αποδείχθηκαν αρκετές.

Πολύ καλή σεζόν και για τον Άντο Πέριτς, με τον Σκοπιανό σέντερ να παίζει αυτή τη φορά σέντερ εναντίον της Σάρλοτ και να μετρά 11 πόντους και 10 ριμπάουντ στη νίκη της Ατλάντα (97-83) στην έδρα των Μπόμπκατς, με τους Χοκς να παραμένουν σταθερά σε τροχιά πλέι οφ.

Βίοι αντίθετοι για τη Φιλαδέλφεια, που έχασε για 21η φορά (99-90 από την Ιντιάνα), έκανε αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της και δείχνει... ικανή να καταρρίψει τη χειρότερη επίδοση όλων των εποχών, που ανήκει στο Κλίβελαντ από τη σεζόν 2010-2011.