Μπάσκετ: «Προπόνηση» με Ίκαρο Χαλκίδας ο Πανιώνιος

Σάββατο, 15 Μαρτίου 2014 17:59
UPD:18:16
ICON /ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Κανένα περιθώριο για να αντιδράσει δεν άφησε στον Ίκαρο Χαλκίδας ο Πανιώνιος, που με το επιβλητικό 89-54, στη Νέα Σμύρνη έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην Α1.

Η αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής είχε τελειώσει ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-7, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έκλεισε στο +20 (43-23).

Οι φιλοξενούμενοι, που «καίγονταν» για τη νίκη στη μάχη που δίνουν για την αποφθυγή του υποβιβασμού δεν κατάφεραν σε καμία στιγμή του αγώνα να απειλήσουν και στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 67-36. Οι γηπεδούχοι δεν «κατέβασαν ταχύτητα» ούτε στο τέταρτο 10λεπτο, προσφέροντας θέαμα στους οπαδούς που βρέθηκαν στο κλειστό της Αρτάκης.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΜακΚόλουμ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του Πανιωνίου (15π.). Πολύ καλοί ήταν επίσης και οι Κάρτερ, Κυρίτσης με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε μόνο ο Σάτον με 22 πόντους.