NBA: Η Σάρλοτ «ταπείνωσε» την Ιντιάνα

Πέμπτη, 06 Μαρτίου 2014 11:53
UPD:11:58
USA Today Sports/Joshua S. Kelly

Η συντριβή της Ιντιάνα στη Σάρλοτ από τους Μπόμπκατς (109-87) ήταν το αποτέλεσμα που προκάλεσε αίσθηση στους σημερινούς αγώνες του αμερικανικού επαγγελματικού πρωτα1θλήματος.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν ένα σκληρό μάθημα στους φιλόδοξους Πέισερς, με τον Αλ Τζέφερσον να σκοράρει 34 πόντους, ενώ το «καυτό» Χιούστον με ηγέτη τον Τζέιμς Χάρντεν (31 πόντοι) πέρασε από το Ορλάντο με 101-89.

Το απίστευτο σερί του Κάιλ Κόρβερ, που μετρούσε 127 συνεχείς αγώνες έχοντας ευστοχήσει σε τουλάχιστον ένα τρίποντο, έλαβε τέλος στο Πόρτλαντ (0/5), με τους Μπλέιζερς να συντρίβουν την Ατλάντα 102-78.

Το Μέμφις έχασε με 103-94 στο Μπρούκλιν, αν και οι δύο Έλληνες των Γκρίζλις ήταν καλοί. Ο Κώστας Κουφός είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα μπλοκ σε 19:12 λεπτά και ο Νικ Καλάθης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 30:01.

Αντίθετα, στη μετριότητα κινήθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ενός έδρας ήττα του Μιλγουόκι (102-116) από το Σακραμέντο, με το νεαρό φόργουορντ να μετρά 5 πόντους, ένα ριμπάουντ, 3 ασίστ και μία τάπα σε 17:43 λεπτά.

Το Σικάγο πέρασε με 105-94 από το Ντιτρόιτ με τον Γιοακίμ Νοά να εντυπωσιάζει για ακόμη ένα βράδυ και να φτάνει στο δεύτερο τριπλ-νταμπλ στους τελευταίους τρεις αγώνες (έκτο στην καριέρα του) με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Στους υπόλοιπους αγώνες σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Ουάσινγκτον-Γιούτα 104-91, Βοστόνη-Γκόλντεν Στέιτ 88-108, Μινεσότα-Νέα Υόρκη 106-118, Ντένβερ-Ντάλας 115-110