Βόλεϊ: Πρώτη θέση για τις κοπέλες του Ολυμπιακού

Τετάρτη, 05 Μαρτίου 2014 19:57
UPD:22:48
EUROKINISSI/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Πολύ κακό για το τίποτα... Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 στο «Μελίνα Μερκούρη», στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής που επαναλήφθηκε μετά από ένσταση της Ένωσης για παράβαση κανονισμών και το οποίο είχε λήξει με το ίδιο σκορ υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Ο πρωταθλητής Ελλάδας υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη στις εγχώριες διοργανώσεις, αφού μόλις την περασμένη Πέμπτη είχε αποκλείσει το «Δικέφαλο» και από το Κύπελλο, επικρατώντας με 3-2.

ICON PRESS

Η πειραϊκή ομάδα, που πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Α1 εκτοπίζοντας την ΑΕΚ, πήρε το πρώτο σετ με 26-24 αν και είχε βρεθεί να χάνει ακόμη και με πέντε πόντους (13-18).

Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εύκολα (25-17) και στο τρίτο σετ προηγήθηκαν 18-11 και 22-19 αλλά το έχασαν με 25-23. Ο Ολυμπιακός είχε πια εύκολο έργο απέναντι στις απογοητευμένες αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη και πήρε το παιχνίδι κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-19.