Στο -1 από την κορυφή και τη Ρεάλ η Μπαρτσελόνα

Δευτέρα, 03 Μαρτίου 2014 00:10
UPD:15:37
REUTERS/ALBERT GEA

Oι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν έως το 3-1, που σημείωσε στο 83΄ ο Κάρλες Πουγιόλ στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα.

Στον ένα βαθμό μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ η Μπαρτσελόνα, που εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία της «βασίλισσας» με την Ατλέτικο (2-2) στο ντέρμπι της Μαδρίτης, επικρατώντας με 4-1 της Αλμερία.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν 2-0 με τους Σάντσες (9΄) και Μέσι (23΄), αλλά στο 26ο λεπτό μείωσε ο Τρουχίγιο και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν έως το 3-1, που σημείωσε στο 83΄ ο Κάρλες Πουγιόλ στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα, ενώ ο Τσάβι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89΄.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε 1-0 τη Βαλένθια (60΄ Λαριβέι) και διατήρησε τις ελπίδες για παραμονή, ενώ λίγο νωρίτερα ο Κέβιν Γκαμεϊρό σκόραρε στο 77ο λεπτό το μοναδικό γκολ στον αγώνα της Σεβίλης εναντίον της Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τους Βάσκους να χάνουν έτσι σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.