ΝΒΑ: «Γκαζώνει» εν όψει πλέι οφ το Χιούστον

Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2014 11:56
UPD:12:02
USA Today Sports/Brian Spurlock

Οι Πέισερς επιβλήθηκαν πολύ εύκολα των Λέικερς (118-98), οι οποίοι «κατόρθωσαν» να είναι η χειρότερη ομάδα της δυτικής περιφέρειας (19-38).

Τις δέκα νίκες στα έντεκα τελευταία παιχνίδια έφτασε το Χιούστον, που επιβλήθηκε στο Σακραμέντο των Κινγκς με 129-103.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ασταμάτητος και σε 31 λεπτά σκόραρε 43 πόντους, για μια ομάδα που παίζει πολύ καλά και θα πρέπει όλοι οι αντίπαλοί της να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στα πλέι οφ.

Άνισος αγώνας στην Ιντιάνα, με τους Πέισερς να επιβάλλονται πολύ εύκολα των Λέικερς (118-98), οι οποίοι «κατόρθωσαν» να είναι η χειρότερη ομάδα της δυτικής περιφέρειας(19-38)!

Το παιχνίδι ήταν τόσο εύκολο για την πρωτοπόρο σε ολόκληρο το πρωτάθλημα, ώστε επτά παίκτες των Πέισερς σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Πολ Τζορτζ (20).

Απόντος του τραυματία Λαμάρκους Όλντριτζ ηγέτης στο Πόρτλαντ έγινε ο Ντέμιαν Λίλαρντ, που με 31 πόντους και πολλά μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο οδήγησε τους Μπλέιζερς στη νίκη με 100-95 στο Ντένβερ επί των Νάγκετς.

Ακόμη ένας παίκτης που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο Κέβιν Λοβ, που 33 πόντους, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ επέτρεψε στη Μινεσότα να νικήσει τους Σανς 110-101 μέσα στο Φοίνιξ.