Ισπανία: Ήττα-σοκ η Μπαρτσελόνα από τη Σοσιεδάδ

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 23:15
UPD:23/02/2014 18:24
REUTERS/JOSEBA ETXABURU

Η τρίτη εφετινή αποτυχία των Καταλανών τους «έριξε» ξανά από την κορυφή του πρωταθλήματος, όπου βρίσκεται μόνη η «μισητή» αντίπαλος, Ρεάλ Μαδρίτης.

Απρόσμενη ήττα από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 3-1 γνώρισε η Μπαρτσελόνα στο «Ανοέτα», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της πριμέρα ντιβιζιόν.

Η τρίτη εφετινή αποτυχία των Καταλανών τους «έριξε» ξανά από την κορυφή του πρωταθλήματος, όπου βρίσκεται μόνη η «μισητή» αντίπαλος, Ρεάλ Μαδρίτης. Τουλάχιστον μέχρι αύριο το βράδυ, καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης έχει την ευκαιρία να ανεβεί στο ρετιρέ, αρκεί να νικήσει στην Παμπλόνα την Οσασούνα.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, αλλά το πρώτο ήταν αυτογκόλ από το Σονγκ (32΄), ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μέσι έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη μέσα σε πέντε λεπτά κρίθηκαν όλα, με τους Βάσκους να πετυχαίνουν δύο τέρματα με τους Γκρισμάν (54΄) και Θουρουτούθα (59΄) και να παίρνουν «εκδίκηση» για τον προ ημερών αποκλεισμό τους από τη «Μπάρτσα» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.