Βόλεϊ: Επέστρεψε στην κορυφή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 21:43
UPD:21:46
EPA/Piotr Wittman

Προσωρινή αποδείχθηκε η αλλαγή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 βόλεϊ ανδρών, καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ και πέρασε ξανά στο ρετιρέ, αφήνοντας στην 2η θέση τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι στην ακριτική πόλη ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-23, αλλά ο «δικέφαλος» απάντησε άμεσα και με 27-25 έφερε το ματς στα ίσια. Και πάλι ο Εθνικός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με 2-1 (25-19), για να έρθει το τρίτο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν, καθώς με το 34-32 πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Τρεις πολύυτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε ο Παμβοχαϊκός, που επικράτησε στο Βραχάτι με 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 27-25) της Νίκης Αιγινίου.  Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη πήρε παράλληλα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Κατερίνης, η οποία στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 3-2 σετ.