Βόλεϊ: Νίκη του Ολυμπιακού στο γυναικείο ντέρμπι «αιωνίων»

Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2014 20:20
UPD:20:22
ICON PRESS/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των Γυναικών με τον Παναθηναϊκό, με τις αθλήτριες του Γιάννη Νικολάκη να να επικρατούν των «πράσινων» με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν το πρώτο σετ ύστερα από αμφίρροπη μάχη (27-25), οι παίκτριες του Γιώργου Ρούσση με καταπληκτικό σερβίς έφεραν το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 (25-15), αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες, που πλήρωσαν τις αντίπαλες με το ίδιο «νόμισμα», χάλασαν την υποδοχή τους και παίρνοντας τα επόμενα σετ (25-17, 25-22) διπλασίασαν τις νίκες επί του Παναθηναϊκού τη φετινή περίοδο.

Ο Ολυμπιακός πέρασε πάλι στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ την οποία περιμένει στο κλειστό του Ρέντη για την επανάληψη του μεταξύ τους αγώνα από τον πρώτο γύρο.