ΝΒΑ: Αρνητικό ρεκόρ οι Λέικερς

Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου 2014 09:18
UPD:11:55
USA TODAY SPORTS/Kelvin Kuo

Ο Κέβιν Ντουράντ (αριστερά) με 43 πόντους έβαλε την υπογραφή του στην πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας των «λιμνάνθρωπων», οδηγώντας τους Θάντερ στη μεγάλη νίκη με 107-103.

Παραμονές του All Star Game, οι ΛΑ Λέικερς ηττήθηκαν σε 7ο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή την φορά από την Οκλαχόμα, γεγονός που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 43 πόντους έβαλε την υπογραφή του στην πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας των «λιμνάνθρωπων», οδηγώντας τους Θάντερ στη μεγάλη νίκη με 107-103.

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Οι Λέικερς για τρία 12λεπτα «κοίταξαν» στα μάτια τον αντίπαλό τους, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο η κορυφαία αυτή την περίοδο ομάδα της Δύσης με επιμέρους σκορ 35-21 και το μεγάλο της αστέρι να «πυροβολεί» ασταμάτητα, έφτασε στην επικράτηση.

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ασυγκράτητος. Ποσοστά απίθανα γι' άλλη μια φορά για το σταρ της Οκλαχόμα, που τελείωσε το ματς με 43 πόντους (12/12 βολές, 11/20 δίποντα, 3/13 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.  Η ομάδα του Λος Αντζελες, από το 1960 όταν και «μετακόμισε» στην πόλη, κατέγραψε το αρνητικό ρεκόρ των επτά διαδοχικών εντός έδρας ηττών, αν και έξι παίκτες της τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων: Κέιμαν 19 (10 ριμπ.), Τζόνσον 19, Γουίλιαμς 15, Μάρσαλ 14 (17 ασίστ), Μπλέικ 13, Χιλ 10.

Το Σικάγο πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη,αυτή την φορά καταβάλλοντας την αντίσταση του Μπρούκλιν με 92-76. Ο Ταζ Γκίμπσον με 16 και ο Κάρλος Μπούζερ με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των «ταύρων», ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιοακίμ Νοά είχε 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους Νετς, ο Πολ Πιρς είχε 15 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι 6:29 λεπτά πριν το τέλος πλησίασαν στους τρεις πόντους, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν.