Βόλεϊ: Υπέκυψε στο Νόβγκοροντ ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 05 Φεβρουαρίου 2014 20:00
UPD:20:01
EPA/ADAM WARZAWA

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Ρωσία με 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-21) από την Νίζνι Νόβγκοροντ, στον πρώτο αγώνα για το Challenge Round του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας και τώρα η πειραϊκή ομάδα καλείται στη ρεβάνς να νικήσει με 3-0 ή 3-1 και ύστερα να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά παίζοντας στο «χρυσό σετ».

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σε καλό βράδυ τον Γιορντάνοφ (6/26 επιθέσεις), αλλά στο πρώτο σετ και ως το 2ο τάιμ άουτ ήταν στο παιχνίδι, με το σκορ στο 16-15. Οι Ρώσοι ξέφυγαν 18-15 με κόντρα του Νίκιτς και 20-16 με άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ, ενώ στο 21-18 με συνεχόμενες επιθέσεις του Παβλόφ έφτασαν στο 25-18.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν βελτιωμένος, καθώς με τη βοήθεια και του μπλοκ (4 πόντοι) ήταν στον πόντο ως το 18-17. Με λάθος πάσα του Κουρνέτα και μπλοκ στον Σωτηρίου, η Νίζνι ξέφυγε 22-18, για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 23-21 και 24-22, αλλά ο Νίκιτς πήρε τον 25ο πόντο.

Παρά το εις βάρος του 18-13 στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, αρχικά με μπλοκ του Χριστοφιδέλη σε 18-16 και 19-18 με άουτ επίθεση των Ρώσων. Μετά το τάιμ άουτ η Νίζνι πήρε την αλλαγή, ο Νίκιτς με ατομικό μπλοκ στον Σωτηρίου έστειλε τη διαφορά στο +3 (21-18) και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά κι ο αγώνας καθώς οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.