Η Σάντερλαντ άφησε εκτός τελικού τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Λιγκ Καπ

Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2014 00:53
UPD:00:58
REUTERS/NIGEL RODDIS

Η Σάντερλαντ νίκησε 2-1 στα πέναλτι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο «Όλντ Τράφορντ» και προκρίθηκε στον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ισοφάρισαν το εις βάρος τους 1-2 του πρώτου αγώνα με το γκολ του Έβανς στο 37΄ και καθώς στο Λιγκ Καπ δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ, το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Μετά από λάθος του Ντε Χέα ο Μπάρντσλεϊ ισοφάρισε στο 119΄, αλλά ο αγώνας δεν είχε τελειώσει, αφού ο Ερνάντες σκόραρε στις καθυστερήσεις της παράτασης και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Ο Ντε Χέα απέκρουσε δύο εκτελέσεις, όμως οι συμπαίκτες του έχασαν τέσσερα από τα πέντε πέναλτι (Γουέλμπεκ, Τζόουνς, Γιανουζάι, Ραφαέλ) κι έτσι προκρίθηκε με 2-1 η Σάντερλαντ, η οποία στον τελικό θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι, στις 2 Μαρτίου στο Γουέμπλεϊ.