Μπάσκετ: Τρίτη ήττα του Πανιώνιου στο EuroCup

Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2014 23:07
UPD:23:09
EUROKINISSI/ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

Διπρόσωπος αγωνιστικά ο Πανιώνιος, ηττήθηκε με 84-64 στη «Χάλα Πιονίρ» από τον Ερυθρό Αστέρα και γνώρισε την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «32» του EuroCup, την ώρα που οι Σέρβοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν καλή άμυνα, υποχρέωσαν σε έξι λάθη τους αντιπάλους τους και με έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ προηγήθηκαν 15-9 στο 6΄ και 19-16 στο 10΄.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως, η αθηναϊκή ομάδα δεν έβγαλε καλά μαρκαρίσματα στον Μπλάζιτς και ο Σλοβένος γκαρντ με πέντε σερί πόντους έφερε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα με 25-24.

Οι Σέρβοι είχαν αρχίσει να κυριαρχούν στα ριμπάουντ, ο Τζένκινς «πήρε μπροστά» και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με διαφορά τεσσάρων πόντων (39-35).

Στην τρίτη περίοδο οι «κυανέρυθροι» σίγησαν για πέντε λεπτά και οι γηπεδούχοι με σερί 13-1 προηγήθηκαν στο 25΄ με 52-36. Ο ΜακΚόλουμ με οκτώ διαδοχικούς πόντους έριξε τη διαφορά στο -14 (61-47), αλλά στο 37΄ ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε νέο σερί 11-0, έφτασε στο +26 (82-56) και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.