Η Άστον Βίλα φρέναρε τη Λίβερπουλ

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 22:04
UPD:22:07
REUTERS/PHIL NOBLE

Οι «Χωριάτες» αιφνιδίασαν τους «Κόκκινους» του Μπρένταν Ρότζερς σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να παραμείνει σε κοντινή απόσταση από την κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Άστον Βίλα «Άνφιλντ», όμως μάλλον θα πρέπει να νιώθει τυχερή που κατόρθωσε να αποσπάσει έστω ένα βαθμό.

Οι «Χωριάτες» αιφνιδίασαν τους «Κόκκινους» του Μπρένταν Ρότζερς σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αντρέας Βάιμαν (25΄) και Κρίστιαν Μπεντέκε (36΄), αλλά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μειώσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 45ο λεπτό.

Το γκολ με πέναλτι του αρχηγού της Λίβερπουλ Στίβεν Τζέραρντ στον αγώνα με την Άστον Βίλα.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ ενέτεινε την προσπάθειά της και έφτασε στην ισοφάριση στο 53΄ με πέναλτι του αρχηγού Στίβεν Τζέραρντ, που κέρδισε έξυπνα ο Λουίς Σουάρες από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το 2-2 παρέμεινε ως το τέλος, παρά την προσπάθεια των δύο αντίπαλων που δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες.