Βόλεϊ: Ήττα για ΠΑΟΚ στη Γερμανία

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2014 23:39
UPD:23:44
EPA/Piotr Wittman

Δύσβατος έγινε ο δρόμος για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας για τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στη Γερμανία από την Μπιουλ με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-23) και στη ρεβάνς θα πρέπει να νικήσει 3-0 ή 3-1 και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Η γερμανική ομάδα ήταν πολύ δυνατή στο σερβίς και την επίθεση, έκανε λίγα λάθη και πίεσε την υποδοχή του «Δικέφαλου», που έχασε εύκολα τα πρώτα δύο σετ, προσπάθησε να μπει στον αγώνα έστω καθυστερημένα αλλά δεν κατόρθωσε να εκμεταλευτεί το προβάδισμα στο σκορ στο 3ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε από την αρχή προβάδισμα 1-2 πόντων, η Μπιουλ ισοφάρισε 14-14 αλλά η ελληνική ομάδα με σερί 3-0 πέρασε 17-14 και 18-15, λίγο αργότερα έφτασε στο 19-17 αλλά τότε η Μπιουλ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-0, προηγήθηκε 21-19 και έφτασε στη νίκη με 25-23 και 3-0 σετ.