Πρώτη νίκη για την Ίντερ του Τοχίρ

Δευτέρα, 23 Δεκεμβρίου 2013 00:37
UPD:09:42
EPA/MATTEO BAZZI

Φάση από τον αγώνα της Ίντερ - Μίλαν για τη 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Ίντερ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής με τη συμπολίτισσα Μίλαν, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι «νερατζούρι» του Βάλτερ Ματσάρι επικράτησαν 1-0 των «ροσονέρι» του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στο «Τζουζέπε Μεάτσα» παραμένοντας κοντά στην τέταρτη Φιορεντίνα και μειώνοντας την απόσταση από την τρίτη Νάπολι.

Το ντέρμπι της Λομβαρδίας, που διεξήχθη παρουσία περίπου 80.000 θεατών (79.311), κρίθηκε στο 86ο λεπτό από ένα εξαιρετικής ωραιότητας και ευφυΐας γκολ του Ροντρίγκο Παλάσιο, που δεχόμενος την μπάλα από γύρισμα του Φρέντι Γκουαρίν τη βρήκε με το «τακουνάκι» και την έστειλε στα δίχτυα του εμβρόντητου Κριστιάν Αμπιάτι, δίνοντας τη χαρά της πρώτης νίκης στο νέο ιδιοκτήτη της Ίντερ, τον Ινδονήσιο Έρικ Τοχίρ. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, τελευταίας για τη 17η αγωνιστική, αποβλήθηκε ο Σούλεϊ Μουντάρι της Μίλαν.