NBA: Νίκες για Αντετοκούνμπο και Κουφό

Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2013 11:52
UPD:15:42
USA TODAY SPORTS/JEFF HANISCH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη βασική πεντάδα για τρίτο συνεχή αγώνα, το Μιλγουόκι σταμάτησε το αρνητικό σερί των πένε ηττών κατακτώντας τη νίκη με 116-106 επί της Φιλαδέλφεια.

Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον με 27 πόντους, αλλά ο Έλληνας ρούκι κατάφερε και πάλι να κερδίσει το χειροκρότημα και να ξεσηκώσει το κοινό με τα εντυπωσιακά καρφώματά του. Σε περίπου 35 λεπτά συμμετοχής ο Αντετοκούνμπο μέτρησε 12 πόντους (6/6 βολές, 3/7 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα.

Τέλος στις ήττες όμως και για τον Κώστα Κουφό, που με 10 πόντους (5/8 δίποντα), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα μπλοκ σε 15 λεπτά βοήθησε από την πλευρά του το Μέμφις να φτάσει στη νίκη με 95-87 επί των Νικς στη Νέα Υόρκη, παύοντας επίσης ένα αρνητικό σερί πέντε ηττών.

Κορυφαίος των Γκρίζλις αναδείχθηκε ο Ζακ Ράντολφ με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης δεν αγωνίστηκε. Οι Νικς, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Καρμέλο Άντονι (30 πόντοι), υπέστησαν τη 10η φετινή εντός έδρας ήττα σε 14 αγώνες.

Με ηγέτη τον εξαιρετικό Ράσελ Γουέστμπρουκ (31π., 8ασ.) η Οκλαχόμα νίκησε στο Σαν Αντόνιο τους Σπερς με 113-100 και πανηγύρισε την ένατη συνεχή νίκη, με τους Ρέτζι Τζάκσον (21 πόντοι) και Σερζ Ιμπάκα (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ) να αποδεικνύονται άξιοι συμπαραστάτες του εξαιρετικού πόιντ-γκαρντ.

Στο Λος Άντζελες, οι Κλίπερς με πρωταγωνιστή τον Μπλέικ Γκρίφιν (24 π., 16 ριμπ.) πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική επιτυχία τους, μετά τη νίκη με 112-91 επί των Νάγκετς, ενώ με τον Άντριου Μπόγκουτ να μαζεύει 20 ριμπάουντ και να σκοράρει 12 πόντους, το Γκόλντεν Στέιτ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους λειψούς Λέικερς.