Αποκλεισμός για Τσέλσι στο Λιγκ Καπ

Τετάρτη, 18 Δεκεμβρίου 2013 00:59
UPD:12:21
REUTERS/NIGEL RODDIS

Η Σάντερλαντ άφησε εκτός Λιγκ Καπ την Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο, της οποίας επικράτησε με 2-1 στο «Στάδιο του Φωτός» και προκρίθηκε στα ημιτελικά της παράτασης, σκοράροντας το νικητήριο γκολ ένα λεπτό πριν τη λήξη της παράτασης.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Λι Κάτερμολ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, αλλά ο Φάμπιο Μπορίνι ισοφάρισε για τις «μαύρες γάτες» στο 88΄ και ο Γιούνγκ-Σέουνγκ Κι «έγραψε» το τελικό 2-1 στο 119΄, από λάθος του Εσιέν.

H Mάντσεστερ Σίτι, από την πλευρά της, δεν είχε προβλήματα απέναντι στη Λέστερ, της οποίας επικράτησε με 3-1. Το 0-1 έκανε ο Αλεξάντερ Κολάροφ στο 8ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Έντιν Τζέκο στο 41΄ και το 53΄, πριν μειώσει για τους γηπεδούχους ο Λόιντ Ντάιερ στο 79΄.