Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων η Μπάγερν

Τρίτη, 17 Δεκεμβρίου 2013 23:44
UPD:23:50
REUTERS/AHMED JADALLAH

Η Μπάγερν είναι η πρώτη φιναλίστ στο Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων, που διεξάγεται στο Μαρόκο, καθώς ξεπέρασε στον πρώτο ημιτελικό το εμπόδιο της κινεζικής Γκουανγκζού Εβεργκράντε επικρατώντας με 3-0.

Η αντίσταση της ομάδας του Μαρτσέλο Λίπι διήρκεσε μόνο για 40 λεπτά. Στο σημείο εκείνο ο Φρανκ Ριμπερί άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς και έκτοτε τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάριο Μάντζουκιτς έκανε το 2-0 και με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Μάριο Γκέτσε σκόραρε το τρίτο γκολ της γερμανικής ομάδας.

Η «αρμάδα» του Πεπ Γκουαρντιόλα περιμένει πια τον αντίπαλό της στον τελικό του Σαββάτου, που θα προκύψει από την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» Ράγια Καζαμπλάνκα και το μεγάλο φαβορί, την Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο.