NBA: Ακάθεκτοι οι Μπλέιζερς άλωσαν και το Ντιτρόιτ

Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2013 11:55
UPD:11:57
USA Today Sports/Tim Fuller

Τα ξημερώματα οι Μπλέιζερς πέρασαν και από το Ντιτρόιτ, δύσκολα είναι αλήθεια, κερδίζοντας τους Πίστονς στην παράταση με 111-109.

Το Πόρτλαντ συνεχίζει ακάθεκτο τη φετινή μεγαλειώδη πορεία του εμφανίζοντας από αγώνα σε αγώνα μια ομάδα που σφύζει από ταλέντο και επιθετικές αρετές, ως εκ τούτου λοιπόν είναι απολύτως φυσιολογικό το ότι η ομάδα του Τέρι Στοτς έχει μέχρι στιγμής τις περισσότερες νίκες (21) στο πρωτάθλημα και κατέχει την πρώτη θέση στη δυτική περιφέρεια.

Τα ξημερώματα οι Μπλέιζερς πέρασαν και από το Ντιτρόιτ, δύσκολα είναι αλήθεια, κερδίζοντας τους Πίστονς στην παράταση με 111-109. Πρώτος σκόρερ ήταν ο -ποιος άλλος;- ΛαΜάρκους Όλντριτζ (27 πόντοι, 12 ριμπάουντ), όμως ήρωας της τελευταίας στιγμής αναδείχθηκε ο Ντέμιεν Λίλαρντ.

Ο θαυματουργός πόιντ-γκαρντ της ομάδας από το Όρεγκον ήταν εκείνος που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με δύο βολές και στη συνέχεια σκόραρε τους 8 από τους 12 πόντους του Πόρτλαντ στην έξτρα περίοδο, του νικητήριου καλαθιού (σε «νεκρό» χρόνο) συμπεριλαμβανομένου, για να δώσει στην ομάδα του την τέταρτη συνεχή νίκη.

NBA

Εν τω μεταξύ, μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Κουφός στην ήττα που γνώρισαν στο Μέμφις οι Γκρίζλις από τη Μινεσότα με 101-93. Ο ομογενής σέντερ είχε να επιδείξει μόλις 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ σε 15 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης (έπαιξε 7.5 λεπτά) μέτρησε 2 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ.