Εύκολη νίκη της Μίλαν στην Κατάνια, αποβλήθηκε ο Ταχτσίδης

Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2013 16:06
UPD:16:15
EPA/MASSIMO DAGATA

Φάση από τον αγώνα της Μίλαν με την Κατάνια για την 14η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η «πυροσβεστική» παρέμβαση του Σίλβιο Μπερλουσκόνι στη διαμάχη της κόρης του, Μπάρμπαρα, με τον εκτελεστικό διευθυντή της Μίλαν και επιστήθιο φίλο του, Αντριάνο Γκαλιάνι, είχε όπως φαίνεται άμεση αντανάκλαση και στο αγωνιστικό μέρος της υπόθεσης.

Οι «ροσονέρι» πέρασαν ένα πολύ εύκολο απόγευμα στην έδρα της ουραγού στο καμπιονάτο, Κατάνια, της οποίας επικράτησαν με 3-1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Λούκας Κάστρο, αλλά στο 20΄ ο Ρικάρντο Μοντολίβο ισοφάρισε και στο 63΄ ο Μάριο Μπαλοτέλι έδωσε προβάδισμα στη Μίλαν, που «σφράγισε» τελικά τη νίκη της με το γκολ του Κακά στο 81ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, που είχε να νικήσει στην Ιταλία από τις 19 Οκτωβρίου, έφτασε στους 17 βαθμούς, ενώ η Κατάνια βρίσκεται στην τελευταία μετρώντας μόλις 9 βαθμούς.

Στο 65ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα, Νίκολας Ρίτσολι, απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Παναγιώτη Ταχτσίδη, για επικίνδυνο παιχνίδι στον Μπαλοτέλι.