Μπάσκετ: Τρίτη νίκη για Πανιώνιο στο EuroCup

Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2013 21:06
UPD:21:17
ICON/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο στο EuroCup, που ύστερα από δύο ατυχή αποτελέσματα επιβλήθηκε στο κλειστό του Ελληνικού της φιλανδικής Μπίσονς Λοϊμάα με 74-62, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στη διοργάνωση.

Με τον Λάνγκφορντ να κυριαρχεί στη ρακέτα (11 πόντοι στο β΄ 10λεπτο) και σφιχτή άμυνα, οι «κυανέρυθροι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-10 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 19΄ με +6 πόντους (36-30).

Τα πράγματα πήραν το δρόμο τους στην τρίτη περίοδο, όταν ο Πανιώνιος επέβαλε πλήρως το ρυθμό του παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ανάγκασε τους αντίπαλους σε πολλά λάθη, προηγούμενος με διαφορά 16 πόντων (52-36).

Οι Μίλμπουρν και Κάρτερ συντήρησαν αυτή τη σεβαστή διαφορά με σουτ έξω από τα 6.75 οσάκις οι Μπίσονς επιχειρούσαν να πλησιάσουν, ενώ ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Κέβιν Λάνγκφορντ, ανέλαβε δράση εκ νέου και οδήγησε την ομάδα του με ασφάλεια στη νίκη.