Europa League: Μεγάλη νίκη για ΑΠΟΕΛ επί της Μπορντό

Πέμπτη, 07 Νοεμβρίου 2013 23:05
UPD:23:42
EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Αλεξάνδρου στο 14΄, οι Γάλλοι ισοφάρισαν με τον Σανέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Νούνο Μοράις στο 55΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε 2-1 της Μπορντό στο ΓΣΠ της Λευκωσίας για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Αλεξάνδρου στο 14΄, οι Γάλλοι ισοφάρισαν με τον Σανέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Νούνο Μοράις στο 55΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Με τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Δώνη διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στις πιο ενδιαφέρουσες από τις υπόλοιποες αναμετρήσεις, Βαλένθια και Φιορεντίνα νίκησαν εκτός έδρας με ανατροπή, ενώ μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι «νυχτερίδες», η Φιορεντίνα, η Ντνιέπρ, η Έσμπιεργκ, η Σάλτσμπουργκ και η Ρούμπιν Καζάν εξασφάλισαν από σήμερα την πρόκριση στους «32».

Τα αποτελέσματα στους ομίλους 1-6:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κούμπαν Κράσνονταρ-Σουόνσι   1-1 (90΄+ Μπαλντέ - 9΄ Μπόνι)
Σεντ Γκάλεν-Βαλένθια                 2-3 (37΄ Μπεσλέ, 66΄ Καράνοβιτς - 30΄, 75΄ Πιάτι, 86΄ Κανάλες)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Λουντογκόρετς-Τσερνομόρετς      1-1 (47΄ Κισάντα - 63΄ Γκάι)
Αϊντχόφεν-Ντιναμό Ζάγκρεμπ        2-0 (29΄ Μάχερ, 57΄ Τοϊβόνεν)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Έσμπιεργκ-Έλφσμποργκ            1-0 (71΄ Φαν Μπιούρεν)
Σταντάρ Λιέγης-Σάλτσμπουργκ   1-3 (55΄ Μποκού - 42΄ Σβέντο, 45΄+ Καμπλ, 58΄ Άλαν)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρούμπιν Καζάν-Γουίγκαν            1-0 (22΄ Κουζμίν)
Μάριμπορ-Ζούλτε Βάρεγκεμ        0-1 (29΄ πεν. Αζάρ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντνίπρο Ντνιπροπ.-Πάσος Φερέιρα   2-0 (44΄ Ματέους, 66΄ Κονοπλιάνκα)
Παντούρι Τίργκου Ζίου-Φιορεντίνα     1-2 (32΄ Ερικ Περέιρα - 85΄ Μάτος, 90΄+ Μπόρχα Βαλέρο)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΕΛ-Μπορντό                    2-1 (13΄ Αλεξάνδρου, 55΄ Νούνο Μοράις - +45 Σανέ)
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αϊντραχτ      4-2 (14΄, 90΄+ πεν. Ζαχάβι, 30΄, 35΄ Ιτζάκι - 63΄ Λάκιτς, 67΄πεν. Μάιερ)