Κράτησε τη νίκη στο «Βαγιέκας» η Ρεάλ

Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2013 01:09
UPD:01:10

Η Ρεάλ Μαδρίτης φαινόταν ότι θα περάσει ένα εύκολο βράδυ στο «Βαγιέκας» απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο, καθώς στο 49ο λεπτό είχε προηγηθεί με 3-0 απέναντι στη γηπεδούχο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 3΄ και το 48΄ και ο Καρίμ Μπενζεμά στο 31΄ έδωσαν σαφέστατο προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, όμως επτά λεπτά μετά το τρίτο γκολ της Ρεάλ το σκορ είχε γίνει 3-2 με δύο πέναλτι του Τζόναθαν Βιέρα (53΄, 55΄).

Μέχρι εκεί όμως, αφού στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα και η «βασίλισσα» κράτησε τη νίκη, με την οποία διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Γκολ και θέαμα προσέφερε στους οπαδούς της η Ρεάλ Σοσιεδάδ, που με φανταστικό δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε 5-0 την Οσασούνα έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ (34΄ Ανσοτέγκι, 47΄ Μαρτίνεθ, 56΄ Γκριζμάν, 81΄ Κάστρο, 88΄ Σεφέροβιτς).

Ακόμη, η Αλμερία νίκησε τη Βαγιαδολίδ 1-0 (38΄ Ρόντρι), ενώ με τέρμα του Άλεξ Λόπεθ (47΄) η Θέλτα πέρασε με το ίδιο σκορ από το «Σάντσεθ Πιθχουάν», απέναντι σε μια Σεβίλη σαφέστατα επηρεασμένη από το εις βάρος της 3-7 από τη Ρεάλ, πριν από μερικές ημέρες.