Γερμανία: Μεγάλες νίκες για Γκλάντμπαχ, Αμβούργο

Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2013 20:25
UPD:20:58
EPA/Marius Becker

Ο Χουάν Αράνγκο της Γκλάντμπαχ σκοράρει εναντίον της Αιντραχτ Φρανκφούρτης στον αγώνα για τη 10η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Γκλάντμπαχ και Αμβούργο πέτυχαν μεγάλες νίκες επί των Αιντραχτ Φρανκφούρτης και Φράιμπουργκ, στα παιχνίδια με τα οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Μπορούσια με την επιβλητική της νίκη επί της Αϊντραχτ πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Προηγήθηκε στο 11΄ με τον  Αράνγκο, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με τον Αϊγκνερ ισοφάρισαν στο 15΄. Τρία λεπτά μετά ο Βεντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που στην επανάληψη πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Χέρμαν στο 61΄ και Ράφαελ στο 66΄.

Το Αμβούργο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με το εκτός έδρας 3-0 επί της προτελευταίας του πίνακα, Φράιμπουργκ. Ο Μπάιστερ στο 17΄ άνοιξε το σκορ, ο Λασόγκα στο 47΄ έκανε το 2-0 και στο 64΄ ο Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα».