Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 20:47
UPD:20:50
ΑΠΕ-ΜΠΕ/Φώτης Πλέγας Γ.

Φωτογραφία αρχείου.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 (25-16, 25-22, 26-24) στο γυμναστήριο του Πανελληνίου, σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 και αφήνοντας τους «πράσινους» ουραγούς, μαζί με τη Νίκη Αιγινίου.

Οι (τυπικά) γηπεδούχοι είχαν τη βοήθεια ενός ένθερμου κοινού 1.500 φίλων τους, που γέμισε το κλειστό της Κυψέλης, όμως έχασε εύκολα το πρώτο σετ και παρά την αντίσταση που πρόβαλε στα άλλα δύο, δεν κατόρθωσε να βγει νικητής στο «μπρα ντε φερ» με τη φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος.

Στο τελευταίο και καλύτερο σετ του αγώνα, με μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 21-20. Το 22-20 έγινε με κόκκινη κάρτα στον Στιβαχτή, για αψιμαχία που είχε με τον Κουζούνη, ο οποίος με μπλοκ έκανε το 23-21.

Ο Πενόλιο μείωσε 23-22 και στη συνέχεια έχασε το σερβίς (24-22). Το σερβίς έχασε και ο Κουζούνης και στην επόμενη φάση οι Αμορόσο, Καριπίδης πήραν μπλοκ για την ισοφάριση (24-24), ακολούθησε μπλοκ στον Καριπίδη για το 25-24 και ο αγώνας τελείωσε με τέσσερις μπαλιές από τους γηπεδούχους.

Στο τέλος της αναμέτρησης χειρονομία του Κουζούνη, ο οποίος πριν είχε ακούσει υβριστικά συνθήματα, δημοιύργησε ένταση. Οι οπαδοί του «τριφυλλιού» απείλησαν να μπουν στο γήπεδο, αλλά η γρήγορη είσοδος του Παμβοχαϊκού στα αποδυτήρια ηρέμησε την κατάσταση.