Θρίαμβος της Ατλέτικο στο ντέρμπι της Μαδρίτης

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2013 01:11
UPD:15:59
REUTERS/JUAN MEDINA

Έτοιμη να διεκδικήσει το πρωτάθλημα Ισπανίας έδειξε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που νίκησε τη Ρεάλ με 1-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και όπως η Μπαρτσελόνα, έτσι και οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν τις επτά συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα στις ισάριθμες αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 11ο λεπτό ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας του «Τσόλο» Σιμεόνε, Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος έφτασε ήδη στα οκτώ τέρματα στη φετινή πριμέρα ντιβισιόν: ένα κλέψιμο του Φελίπε Λουίς στο χώρο του κέντρου και μια κάθετη πάσα του Κόκε στον Βραζιλιάνο ήταν αρκετή για να «παγώσει» το Μπερναμπέου.

Η είσοδος των Μπέιλ και Μόντριτς στην επανάληψη δεν διαφοροποίησε την κατάσταση. Στο 60΄ ο Ντιέγκο Κόστα βγήκε απέναντι στον Ντιέγκο Λόπεθ αλλά έχασε το κοντρόλ πριν πλασάρει, ενώ στο 80΄ το υποδειγματικό πλασέ του Κόκε σταμάτησε στο δοκάρι. Με την ήττα της η Ρεάλ έμεινε πέντε βαθμούς πίσω από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο.