Νίκη με Ιταλία και πρώτη θέση για Ελλάδα στο «Ακρόπολις»

Η Εθνική έκανε το «τρία στα τρία» και έδειξε έτοιμη για το Ευρωμπάσκετ
Πέμπτη, 29 Αυγούστου 2013 22:39
UPD:23:42
ICON/ΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο πρώτος σκόρερ της αποψινής συνάντησης, Νίκος Ζήσης (12 πόντοι) αναδείχθηκε πολυτιμότερος αθλητής του τουρνουά.

Η Εθνική ομάδα περάτωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στο 26ο διεθνές τουρνουά «Ακρόπολις», κατακτώντας την πρώτη θέση για 16η φορά μετά τη νίκη και επί της Ιταλίας, με 79-65.

Ο πρώτος σκόρερ της αποψινής συνάντησης, Νίκος Ζήσης (12 πόντοι) αναδείχθηκε πολυτιμότερος αθλητής του τουρνουά, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζακ Ράιτ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) και κορυφαίος ριμπάουντερ ο Ιταλός Μάρκο Κουζίν.

Η Ιταλία διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (8-9), αλλά η Εθνική με απίστευτο τρίποντο του Σλούκα από τα 10 μέτρα πέρασε με 24-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +18 (46-28) με τη λήξη του ημιχρόνου χάρις στην άμυνά του αλλά και τα καλά ποσοστά στην επίθεση.

Η «σκουάντρα ατζούρα» κράτησε την Εθνική άποντη στα πρώτα 3:25 της τρίτης περιόδου και με σερί 8-0 πλησίασε στους -8 (38-46), ενώ λίγο αργότερα χάρη στον Ντατόμε η διαφορά έπεσε στο -5 (45-50), ένα επιμέρους σκορ 9-2 όμως έκανε το σκορ 59-47 και έκτοτε η Εθνική δεν απειλήθηκε ξανά.