Τρίτος ο Μάστορας στο Ευρωπαϊκό Νέων

Κυριακή, 14 Ιουλίου 2013 20:01
UPD:20:07

Ο Έλληνας άλτης είχε καλύτερο άλμα στα 2.26μ επίδοση που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο.

Σημαντική διάκριση για το στίβο στο φινάλε του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων του Τάμπερε. Ο Αντώνης Μάστορας πήρε την τρίτη θέση στον τελικό του ύψους και πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Έλληνας άλτης είχε καλύτερο άλμα στα 2.26μ επίδοση που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο. Ο Μάστορας ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2.14 μ. και συνέχισε δύο απώλειες στα 2.18 μ. Στη συνέχεια έχασε ένα άλμα στα 2.21 μ. πέρασε με την πρώτη τα 2,24 μ. και 2,26 μ. και δεν τα κατάφερε στα 2.28μ

Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της χώρας στη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο της Καρακατσάνη στα 10.000 μ. και το 22ο στην ιστορία της χώρας στο θεσμό. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι είναι ο πρώτος άνδρας που κατακτά μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, καθώς στο παρελθόν έχει πάρει μετάλλιο στη διοργάνωση μόνο η Τόνια Στεργίου.

Αναλυτικά οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών/τριων στο ευρωπαϊκό που έγινε στην πόλη της Φινλανδίας: