Οι «κυανέρυθροι» έκαναν το 3-1 απέναντι στο Ρέθυμνο
Σάββατο, 15 Ιουνίου 2013 20:27
UPD:16/06/2013 18:19
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι παίκτες του Πανιωνίου πανηγυρίζουν τη νίκη τους.

Την τρίτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 κατέλαβε ο Πανιώνιος, που νίκησε στο Ρέθυμνο τον ΑΓΟΡ με 71-61 και έκανε το 3-1 στη σειρά των «μικρών τελικών».

Οι «κυανέρυθροι» πήραν μια μικρή διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, την οποία διατήρησαν και έφτασαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 30-25, με κύριο χαρακτηριστικό πάντως και για τις δύο ομάδες την αστοχία, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 0/9 τρίποντα και ο Πανιώνιος 0/6.

Με πρωταγωνιστή τον Πέτγουεϊ που σκόραρε 12 πόντους στην  3η περίοδο οι Κρήτες προηγήθηκαν 40-37, όμως ένα σερί 8-0 δια χειρών… Αθηναίου ξανάδωσε την πρωτοπορία στους «κυανέρυθρους» (49-45).

Σταδιακά ο Πανιώνιος ανέβασε τη διαφορά στο +11 (56-45), χάρις στα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων, που παρά το ότι κατόρθωσαν να μειώσουν κάποια στιγμή στους 7 πόντους (56-63) δεν απείλησαν περισσότερο τον Πανιώνιο.