Κούρσα για δύο στα πλέι οφ της Β΄ Εθνικής

Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2013 22:19
UPD:22:34
ICON/ΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Η κατάσταση στα πλέι οφ της Β΄ Εθνικής αποσαφηνίστηκε πλήρως όσον αφορά στις ομάδες που θα διεκδικήσουν το εισιτήριο ανόδου στη Σούπερ Λίγκα.

Αυτές είναι ο Παναιτωλικός, που νίκησε στο Αγρίνιο τη Νίκη Βόλου με 2-1 και ο Ολυμπιακός Βόλου, που συνέτριψε 4-0 τον Ηρακλή στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας και άφησε τους Θεσσαλονικείς οριστικά εκτός στόχου.

Στην Αιτωλοακαρνανία, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Σκούφαλη στο 40΄, όμως ο Μελισσάς έσωσε τον Παναιτωλικό, αφού όχι μόνοι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αλλά σημείωσε και το νικητήριο γκολ στο 70΄.

Στο Βόλο, το υποτιθέμενο ντέρμπι εξελίχθηκε σε παράσταση για μια ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στο «Γηραιό» και με τον Μπρέσκα να σημειώνει χατ τρικ (34΄ πεν., 67΄, 82΄) μετά το 1-0 του Σολάκη (17΄), έφτασαν σε μια πολύ εύκολη νίκη.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Παναιτωλικός 11, Ολυμπιακός Βόλου 8, Ηρακλής 4, Νίκη Βόλου 2.