Κυπελλούχος Γαλλίας η Μπορντό

Σάββατο, 01 Ιουνίου 2013 00:05
UPD:00:22
REUTERS/BENOIT TESSIER

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, καθώς οι «γιρονδίνοι» έχασαν πέναλτι ενώ προηγούνταν 1-0, πάλι με το Ντιαμπατέ (48΄), ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ  στο 39΄. Ο Σαγκμπο ισοφάρισε στο 51΄ για την Εβιάν, αλλά δύο λεπτά μετά ο Σαϊβέτ έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Μπορντό.

Με γκολ του Ντιαμπατέ στο 90΄ η Μπορντό επιβλήθηκε 3-2 της Εβιάν στον τελικό του «Σταντ ντε Φρανς» και κατάκτησε το Κύπελλο Γαλλίας.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, καθώς οι «γιρονδίνοι» έχασαν πέναλτι ενώ προηγούνταν 1-0, πάλι με το Ντιαμπατέ (48΄), ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ  στο 39΄. Ο Σαγκμπο ισοφάρισε στο 51΄ για την Εβιάν, αλλά δύο λεπτά μετά ο Σαϊβέτ έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Μπορντό. Στο 70΄ ο Τζετζέ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κι ενώ όλα έδειχναν πως ο τελικός όδευε στην παράταση, ο Ντιαμπατέ με κοντινό πλασέ χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Το ματς παρακολούθησαν 70.000 θεατές. Για τη Μπορντό ήταν το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της.