NBA: Στο 2-0 το Σαν Αντόνιο με Γκρίζλις

Τετάρτη, 22 Μαΐου 2013 12:21
UPD:13:28
REUTERS/MIKE STONE

Οι Σπερς επικράτησαν στην παράταση με 93-89 των Γκρίζλις και αξιοποίησαν και τον δεύτερο κατά σειρά εντός έδρας αγώνα, παρά το ότι αυτή τη φορά «λαχτάρισαν».

Το Σαν Αντόνιο αυτή τη φορά μπορεί να μην έκανε… περίπατο εναντίον του Μέμφις, όμως ακόμη κι έτσι κατόρθωσε να φτάσει στο στόχο του, που δεν ήταν άλλος από τη νίκη που του επιτρέπει να ταξιδέψει στην έδρα των Γκρίζλις προηγούμενο 2-0 στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας.

YOUTUBE/NBA

NBA Nightly Highlights

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς προηγήθηκε με 13 πόντους (83-70) περίπου 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, για να ισοφαρίσει ο Μάικ Κόνλεϊ σε 85-85, 18’’ πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σε αυτό το διάστημα μόλις 2 πόντους και τον Τιμ Ντάνκαν να χάνει την τελευταία επίθεση.

Στην παράταση, όμως, ο άσος των «σπιρουνιών» οδήγησε την ομάδα του με ασφάλεια σημειώνοντας τους 6 πρώτους πόντους, με τον Τζέριντ Μπέιλες πάντως να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης, 11’’ πριν τη λήξη.

Ο Τόνι Πάρκερ είχε 15 πόντους αλλά έκανε ατομικό ρεκόρ πλέι οφ στις ασίστ μοιράζοντας 18 (!), ενώ ο Ντάνκαν είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 μπλοκ. Από την απέναντι πλευρά, οι Κόνλεϊ και Μπέιλες πέτυχαν από 18 πόντους.

Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μέμφις την Κυριακή.