Με...προπόνηση στον τελικό ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 17 Μαΐου 2013 20:06
UPD:20:14
ICON/ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Ο Ολυμπιακός θα συναντήσει τη Βουλιαγμένη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (φωτογραφία αρχείου).

Μετά από 9 χρόνια (2004), Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη θα «διασταυρώσουν τα ξ'ίφη τους» στον εφετινό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στην υδατοσφαίριση.

Οι δύο κορυφαίες ελληνικές ομάδες θα παλέψουν αύριο το απόγευμα (15:00) για τον πρώτο εγχώριο τίτλο στο κολυμβητήριο της Λαμίας, καθώς μετά τους «μπέμπηδες», οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό μετά την άνετη νίκη τους με 16-6 επί του τοπικού Νηρέα με στον ημιτελικό.

Η ομάδα της Φθιώτιδας προηγήθηκε με 1-0, αλλά από κει και πέρα οι Πειραιώτες ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και στα τέλη του τρίτου 8λεπτου είχαν το προβάδισμα με 10-4.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να φτάνουν άνετα στο τελικό 16-6.