Θρίλερ στη Β΄ Εθνική μετά τη νίκη του Βόλου στη Ριζούπολη

Τετάρτη, 15 Μαΐου 2013 21:08
UPD:23:17
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ Αναγέννησης Επανομής και Ηρακλή.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 39ης ημέρας, καθώς με γκολ του Ογκουνσότο στο 68ο λεπτό επικράτησε στη Ριζούπολη του πρωτοπόρου Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0, μες τον Κατσίκη των γηπεδούχων να αστοχεί (άουτ) σε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η πρωτοκαθεδρία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» θα απειληθεί στις εναπομείνασες αγωνιστικές, αφού πια επτά ομάδες διεκδικούν τις τρεις πρώτες θέσεις που δίνουν απευθείας άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Νωρίτερα, Ηρακλής και Εργοτέλης είχαν νικήσει την Αναγέννηση Επανομής (εκτός έδρας) με 3-1 (23΄, 68΄ Σιατραβάνης, 32΄ Νατσούρας - 82΄ Παπατζίκος) και τον Εθνικό Γαζώρου με 1-0 (18΄ Μπουχαλάκης) στο «Παγκρήτιο», αντίστοιχα.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΡΑΠΑΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη Γρηγόρης Αθανασίου αποκρούει την μπάλα κατά την διάρκεια του αγώνα Εργοτέλης - Εθνικός Γαζώρου.

Ακόμη, ο Παναιτωλικός πέρασε με 1-0 (55' Καμαρά) από τα Ψαχνά, η Νίκη επικράτησε στο Βόλο του Θρασύβουλου με 2-0 (17' πεν. Φλίγκος, 27' Λαλίν) και η Καλλονή νίκησε στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με 3-1 (49' Κόντος - 14', 43' Κάντζι, 75' Γάλας).

Στις υπόλοιπες συναντήσεις είχαμε: Δόξα Δράμας-Φωκικός 1-1 (38' Κάσσος - 42' Γουόρντεν), Λάρισα-Βύζας 1-0 (53' Ζεκίνια ), Καλλιθέα-Καβάλα 2-2 (23' Ντακόλ, 46' Ατματζίδης - 79' Χλωρός, 90+' Κάργας), Αναγέννηση Γιαννιτσών-Πιερικός 3-1 (7' Σπαθάρας, 57' Σκαθαρούδης , 86' Άρτσε - 27' Καρακατσάνης).