UPD:17:52
ΑΠΕ-ΜΠΕ/PIXEL

Ο Νίκος Αγγελόπουλος (Α) του ΑΓΟ Ρεθύμνου μαρκάρεται από τον Ουίλιαμ Κόλεμαν (Δ) της Καβάλας.

Α1 Μπάσκετ - Καβάλα - ΑΓΟΡ

Με νίκη γοήτρου επί της υποβιβασμένης Καβάλας, με 82-80,ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Α1 το Ρέθυμνο, που θα παίξει στα πλέι οφ.

Ο Κάρτερ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 28 πόντους, ενώ με 15 τελείωσε το ματς ο Πετγουεϊ.  Για τους γηπεδούχους τη διαφορά έκανε ο Γιάννης Δεμερτζής. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 13 ασίστ, 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Η Καβάλα δεν μπόρεσε να αποχαιρετήσει με νίκη την Α1, αν και προηγήθηκε με 9 πόντους (31-22) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Κρητικοί έκαναν καταπληκτικό τελευταίο 10λεπτο, όταν με 8 προσωπικούς πόντους του Ντούβνιακ κατάφεραν να μετατρέψουν το εις βάρος τους 77-72 σε 77-80, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Δύο προσπάθειες τριών πόντων του Αρμπετ στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν βρήκαν το στόχο κι έτσι η Καβάλα γνώρισε άλλη μία ήττα.