NBA: Ισοφάρισαν Γκρίζλις και Νικς

Τετάρτη, 08 Μαΐου 2013 11:26
UPD:11:37
REUTERS/BILL WAUGH

Στιγμιότυπο από τον αγώνα των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ εναντίον των Μέμφις Γκρίζλις. Στην Οκλαχόμα, οι Θάντερ προηγούνταν 90-89 περίπου 2:30 πριν τη λήξη, αλλά στο σημείο εκείνο η επίθεσή τους σίγησε με αποτέλεσμα το Μέμφις να πάρει τη νίκη με 99-93.

Μέμφις και Νέα Υόρκη ισοφάρισαν στις σειρές των ημιτελικών στις περιφέρειες τους με την Οκλαχόμα και την Ιντιάνα, αντίστοιχα, με τους Γκρίζλις να «σπάνε» την αντίπαλη έδρα και τους Πέισερς να επιστρέφουν στην Ιντιανάπολις έχοντας πράξει το ίδιο απέναντι στους Νικς.

Ο Μάικ Κόνλεϊ ευστόχησε σε δύο καθοριστικά σουτ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση σκοράροντας 26 πόντους (συν 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

YOUTUBE/NBA

Ο Μαρκ Γκασόλ, που κάνει μεγάλες εμφανίσεις στα πλέι οφ, πρόσθεσε 24 πόντους, ενώ για την Οκλαχόμα ο Κέβιν Ντουράντ είχε 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Στη Νέα Υόρκη οι Νικς έτρεξαν επιμέρους σκορ 30-2 στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μεγάλη διαφορά και τελικά συνέτριψαν την Ιντιάνα 105-79, με τον Καρμέλο Άντονι να σταματά στους 32 πόντους και τους Ίμαν Σούμπερτ, Ρέιμοντ Φέλτον να προσθέτουν άλλους 15 και 14 αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους, που προηγούνταν τρία λεπτά πριν τη λήξη του 3ου 12λεπτου, αξιοπρεπή εμφάνιση πραγματοποίησε μόνο ο Πολ Τζορτζ, που σκόραρε 20 πόντους.