Στη Βαρκελώνη θα παίξει την πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 18 Απριλίου 2013 23:31
UPD:19/04/2013 00:10

Σε πέμπτο αγώνα θα κριθεί τελικά η σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τον Παναθηναϊκό. Η ισπανική ομάδα νίκησε απόψε τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ με 70-60, ισοφάρισε σε 2-2 και η πρόκριση στο φάιναλ-4 του Λονδίνου θα παιχθεί στο «Παλάου Μπλαουγράνα» την ερχόμενη εβδομάδα, σε ημερομηνία που θα καθοριστεί προσεχώς.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70

Αυτή τη φορά ο Τσάβι Πασκουάλ φάνηκε διαβασμένος, με αποτέλεσμα η άμυνα του Παναθηναϊκού μνα μην έχει πια μυστικά για τους παίκτες του. Οι Ισπανοί αντιμετώπισαν επιτυχώς το δυνατό σημείο των αντιπάλων τους, οι οποίος ήταν απόψε άστοχοι (5/23 τρίποντα!), ενώ δεν πήραν βοήθεια από τον Διαμαντίδη που έμεινε χωρίς πόντο.

Ακόμη κι έτσι όμως ο αρχηγός του Παναθηναϊκού κατέρριψε ένα σπάνιο ρεκόρ, αφού είναι πια ο πρώτος γκαρντ στην ιστορία της Ευρωλίγκας με περισσότερα από 100 μπλοκ.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στα ριμπάουντ, οι παίκτες της είχαν υπομονή και καλή οργάνωση, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ από την αρχή έως το τέλος του αγώνα. Στο 5΄ οι Καταλανοί προηγούνταν 11-4 και στο 10΄ 20-10, αλλά η είσοδος του Μπράμος έδωσε ενέργεια στην ομάδα και πόντους στην επίθεση.

YOUTUBE/EUROLEAGUE
Highlights: Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 60 - 70

Οι καλύτερες στιγμές του τέταρτου αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας μεταξύ Παναθηναϊκού και Μπαρτσελόνα.

Μαζί με τη βοήθεια που πρόσφερε ο Σχορτσανίτης έφεραν τον Παναθηναϊκό, που κράτησε στους 27 πόντους τους Καταλανούς για περίπου 3 λεπτά, στο -4 με τη λήξη του ημιχρόνου (27-31).

Οι παίκτες του Πεδουλάκη μείωσαν ακόμη και στους 2 πόντους (33-31) στο 22΄, όμως η άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό και απέφερε ένα 12-0 για τους «μπλαουγκράνα», με τον Χουέρτας να σκοράρει δύο συνεχή τρίποντα, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού το σκορ έγινε 45-31.

Οι Ματσιούλις και Μπράμος προσπάθησαν να ξαναβάλουν με τα τρίποντά τους τους «πράσινους» στο παιχνίδι, μείωσαν σε 50-60 στο 36', αλλά δύο «κολλητές» τρίποντες βόμβες του Ναβάρο κράτησαν την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας.