Γερά στη μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ η Βαλένθια

Δευτέρα, 08 Απριλίου 2013 00:18
UPD:10:16
EPA/KAI FOERSTERLING

Με γκολ του Ζόνας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Βαλένθια νίκησε 2-1 τη Βαγιαδολίδ κι έμεινε ζωντανή στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η 30η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν ολοκληρώνεται απόψε με τον αγώνα, Σεβίλλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο «Μεστάγια» να κάμψει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ. Οι φιλοξενούμενοι αν κι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 57ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Σερένο, κράτησαν μέχρι το 90΄, αλλά ο Ζόνας χάρισε τη μεγάλη νίκη στις «νυχτερίδες» και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Βαλένθια προηγήθηκε στο 39’ με αυτογκόλ του Μπαλενθιάγκα, αλλά στο 71΄ ο Όσκαρ έφερε το ματς στα ίσια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής:

Γρανάδα - Μπέτις 1-5 (72' Αράντα - 30', 32' Κάστρο, 34' πεν. Λόπεθ, 53' Παμπόν, 85' Άνχελ)

Σοσιεδάδ - Μάλαγα 4-2 (20’ Βέλα, 24’ Ντε Λα Μπέλα, 30’ Γκριζμάν, 51’ Μαρτίνεθ – 43’ Μοράλες, 70’ Σάντα Κρουζ)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λεβάντε 5-1 (36' Ιγκουαΐν, 39' Κακά, 84' Ρονάλντο, 87', 90' Εζίλ - 30' Μίτσελ)

Λα Κορούνια - Σαραγόσα 3-2 (11' Γκάμα, 40' Μαρτσένα, 55' αυτ. Μινέρο-16' Πόστιγκα, 35' Μοντάνες)

Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα 5-0 (20', 37', 46' Φάμπρεγας, 22', 39' Αλέξις)

Θέλτα - Ράγιο Βαγιεκάνο 0-2 (14’ Πίτι, 83’ Ντελίμπασιτς)

Οσασούνα - Εσπανιόλ 0-2 (51’ Μορένο, 90+1’ Γουακάσο)

Χετάφε - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

Βαλένθια - Βαγιαδολίδ 2-1 (39’ αυτ. Βαλενθιάγκα, 90+2’ Ζόνας- 71’ Όσκαρ)