Άνετα ο Ολυμπιακός το 2-0 με Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Σάββατο, 06 Απριλίου 2013 22:04
ICON PRESS/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Ολυμπιακού - Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Ο Ολυμπιακός νίκησε μέσα σε ένα 24ωρο για δεύτερη φορά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στου Ρέντη (3-0), έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο πήραν με 28-26, κι από κει και πέρα δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν και τα άλλα δύο με 25-20 και 25-23. Οι Πειραιώτες θέλουν άλλη μία νίκη για να περάσουν στους τελικούς και θα έχουν την ευκαιρία την επόμενη εβδομάδα στον Έβρο να «καθαρίσουν» τη σειρά.

Ήττα...στα σημεία

Το έργο του Παναθηναϊκού για παραμονή στην Α1 δυσκολεύει ακόμη περισσότερο. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 3-2 σετ στο Αιγίνιο από τη Νίκη, η οποία έφτασε τους 27 βαθμούς, έναντι 21 των φιλοξενούμενων. Στη διαδικασία συμμετέχει και ο Ηρακλής, που σήμερα είχε ρεπό.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές με 25-21, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ισάριθμες με 26-24 και 25-21. Στο τάι μπρέικ οι παίκτες της Νίκης πίστεψαν περισσότερο στη νίκη και τελικά την πήραν με 15-13.