Πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Σάββατο, 06 Απριλίου 2013 18:35
REUTERS/KAI PFAFFENBACH

Οι παίκτες της Μπάγερν σηκώνουν στον αέρα τον προπονητή τους Γιούπ Χάινκες.

Τον 22ο τίτλο στην ιστορία της πανηγυρίζει από σήμερα η Μπάγερν, έξι στροφές πριν το φινάλε της Μπουντεσλίγκα. Οι Βαυαροί νίκησαν 1-0 την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και διατήρησαν τη διαφορά των 20 βαθμών από τη Ντόρτμουντ, η οποία δεν είναι δυνατό να καλυφθεί στα εναπομείναντα παιχνίδια.

Ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ πανηγυρίζει το γκολ που σημειίωσε εναντίον της Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Το γκολ του Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ έμελλε να κρίνει τη συνάντηση στην Φρανκφούρτη και να χαρίσει στην ομάδα του Γιουπ Χάινκες τον τίτλο, πρώτο μετά το 2010, μετά τη μίνι-κυριαρχία της Ντόρτμουντ (2011, 2012).  Παράλληλα οι Βαυαροί συνεχίζουν το εντυπωσιακό σερί που έχουν στο δεύτερο γύρο πετυχαίνοντας το απόλυτο στα παιχνίδια που έχουν δώσει (11Χ11).

REUTERS/INA FASSBENDER

O επιθετικός της Μπορούσια Ντόρτμουντ Τζούλιαν Σίμπερ (Α) πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε εναντίον της Άουγκσμπουργκ.

Παρά τις πολλές αλλαγές που είχε στη σύνθεσή της, λόγω του επικείμενου δεύτερου προημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μάλαγα, η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ με 4-2 κι έδειξε ότι είναι πανέτοιμη να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά μετά το 0-0 της Ανδαλουσίας.
Βασικός σε όλο το 90λεπτο έπαιξε ο  Θάνος Πέτσος με την φανέλα της ουραγού, Γκρόιτερ Φιρτ, ωστόσο, η ομάδα του ηττήθηκε ξανά, αυτή την φορά από τη Γκλάντμαχ με το γκολ του Ντε Γιονγκ στο 74΄.

Βασικός και αναντικατάστατος ήταν και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στη Βέρντερ, αλλά η Σάλκε πέρασε άνετα από τη Βρέμη με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ντράξλερ και Μαρικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με το Σούρλε στο 13΄, αλλά η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε με τον Κγιάερ στο 71΄ και το ματς τελείωσε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας από τη σεζόν 1963-64, οπότε και άρχισε η μπουντεσλίγκα (μέχρι το 1991 Δυτική Γερμανία), έχουν ως εξής: